– og med rette.
Lem Multikulturhus er flot, lys og rummelig og favner hele Lem-områdets kulturliv med masser af aktivitetsmuligheder. Det kunne man iagttage i forrige weekend, da Lem Multikulturhus holdt Åbent Hus.
Der mødte mellem 400 og 500 gæster op, i aldersgruppen mellem 18 uger og godt 80 år, for at se huset og opleve de mange aktiviteter. Arrangementet blev samtidig brugt til at holde afslutning på vinteraktiviteterne. Det drejede sig bl.a. om badminton, springgymnastik, fodbold og håndbold.
Det er Lem Kulturnetværk der står bag projektet og er dannet af alle foreninger i Lem. Medlem af bestyrelsen for Lem Kulturnetværk, lærer Charlotte Grønvaldt, fortæller at der er utrolig mange borgere i Lem, der har deltaget aktivt med alt det praktiske, bl.a. med at male indenfor. Og det giver selvfølgelig en god fornemmelse, at man har været med til at bidrage til færdiggørelsen af huset.
Da fundamentet var støbt, blev der afholdt et orienteringsmøde, hvortil ca. 80 borgere var mødt op. Det var selvfølgelig svært for dem i starten, at se ideen ud fra de første skitser og tegninger, men efterhånden som byggeriet skred frem, blev borgerne meget positivt stemte og meget interesserede.
Multikulturhuset er bygget ved Lem Skole. Dette er helt bevidst, da tanken er, at skolebørnene i stort omfang skal benytte huset, hvilket de også allerede gør. Børnene bruger skolekøkkenet og Cafeen og selvfølgelig sportshallen. Også dagplejebørnene benytter et særligt indrettet motorik-rum, hvor gulvet er specielt blødt og mindre koldt end et normalt trægulv.
Midt i huset ligger biblioteket. Og så er der lige den flotte Trompetsal som er bygget i flere niveauer med storskærm. Hensigten er, at man kan sidde enten nede i salen og kigge op på trappeafdelingen, hvor der eksempelvis kan vises teaterforestilling, eller man kan også sidde på trapperne og lade sig underholde af aktiviteter som sker på gulvet, udtaler Charlotte Grønvaldt. Planen er at man fra Trompetsalen skal kunne gå direkte ud til boldbanerne. Det lader imidlertid vente på sig, da det meget våde vintervejr har forsinket færdiggørelsen af den udendørs Multibane.
Charlotte Grønvaldt opfordrer folk til at komme med ideer og forslag til andre anvendelser af Multikulturhuset. Også ideer til Lem Kulturugen 2007, som afholdes i uge 34, efterlyses.
Til Kulturugen er allerede planlagt et væld af arrangementer, bl.a. Gospelkoncert i Lem Kirke, Koncert med Erik Sommer, en Børne- og unge aften og bankospil.
Desuden vil Lem Skole bidrage med et projektarbejde som også skal forevises under Kulturugen.
Vi vil selvfølgelig her på Ugeavisen følge forberedelserne nøje i form af forskellige indlæg fra bestyrelsens side.
Kj
Artiklen er bragt på SallingWeb med tilladelse fra Spøttrup Ugeavis.