…næstformand i Dansk Blindesamfund fortalte medrivende om sit liv som blind
Udover sit arbejde i Dansk Blindesamfund, holder Agnete foredrag om Livskvalitet, underviser elever på Social- og Sundhedsskolen og er klubleder på Thy.
Hvor er det dejligt at få lov til at få et indblik i hverdagen, som den ser ud for en blind.
Agnete Odgaard fortæller levende og med udtryksfulde øjne, om sit liv som blind.
Agnete blev blind for 32 år siden, dvs. helt blind.
Blindheden skyldtes diabetes, en sygdom som Agnete fik allerede som 12 årig.
Det hele begyndte med synsforstyrrelser under en graviditet, hvilket lægerne mente var helt normalt i den tilstand. Efter at have født et dødfødt barn tog synsforstyrrelserne til, og det ender med at Agnete vågner op en morgen og er blind. Der er stadig et job der skal passes, så Agnete tager toget fra Århus til Odder og fatter i dag ikke, hvordan hun overhovedet kom over gaden. En kollega kører hende hjem, og de næste tre dage foregår i sengen med dynen trukket op over hovedet. Hun græder og tænker, hvad ska’ jeg dog gøre, vil min mand forlade mig, skal jeg være arbejdsløs?
Efter 3 dage står Agnete op, og påbegynder næste fase som er benægtelsen. Prøver ihærdigt at bilde folk ind, at hun da også ska’ se at komme til øjenlægen for at få noget gjort ved sit syn.
Hun fortæller tragikomisk om den dag, da fætteren skulle komme til kaffe. Der er selvfølgelig dækket op ved sofabordet, og Agnete var helt sikker på, at fætteren havde sat sig i sofaen. Det havde han uheldigvis ikke, så det endte med at Agnete satte sig oven i ham i lænestolen og derfor blev afsløret.
Efterfølgende får Agnete stærke smerter i øjnene bl.a pga. hornhindebetændelse og er nødt til at spise meget smertestillende medicin, hvilket hun slet ikke kan tåle.
Hun tager derfor den store beslutning at få bortopereret begge øjne, og i stedet for får hun 2 af glas. Det er helt fantastisk hvor flotte de fremstilles i dag. Øjne som følger synsretningen og derfor også ser meget levende ud. De fremmødte fik lov at kigge på én i en æske.
Agnete fortalte efterfølgende om diverse hjælpemidler til blinde.
En veltrænet førerhund koster 157.000 kr. og har en anvendelsestid på ca. 8 år – dvs. en årlig udgift på 20.000.
Årsagen til at en førerhund er så kostbar, ligger i den store optræning, hunden skal gennemgå, før den bliver en forsvarlig førerhund. Den skal være klog og omgængelig og have gode nerver. Den må ikke være for nysgerrig og ikke være alt for interesseret i andre dyr. Den skal kunne klare at gå på åbne trapper, finde rundt og føre den blinde uden om forhindringer, og i det hele taget være i besiddelse af et godt helbred.
De blinde skal også gennemgå et kursus, før de kan modtage en førerhund.
Agnete har anskaffet førerhund nr. 3 som hedder Chablis, og som under hele foredraget lå helt stille under skrivebordet. I kaffepausen fik den seletøjet af, og fik lov til at gå rundt og hilse på tilhørerne, logrende med halen, ligesom en helt almindelig hund.
Agnete fortalte videre om andre hjælpemidler, bl.a. en speciel computer som hun bruger flittigt, når der skal skrive mails. De mails hun modtager, lægges blot i en speciel scanner som så læser dem højt for hende. Desværre er der mange Hjemmesider som ikke er tilgængelige for blinde.
Et andet fantasisk hjælpemiddel, er en farvetester som Agnete bruger, når hun skal vælge det tøj, hun skal iklæde sig. Apparatet blev demonstreret under foredraget, hvor Agnete holdt den mod sin trøje, hvorefter der lød en stemme, som sagde rødbrun. Og det var ganske rigtig den farve som trøjen havde.
Agnete blev spurgt om, hvorledes hun fandt ind i de rigtige forretninger, og der kunne hun så fortælle, at hun bruger lugtesansen, f.eks. sko og tøjbutikker. Blot var der bare det problem, at det kunne være vanskeligt, hvis vejret var dårligt og der derfor ikke var stillet varer uden for butikkerne. Pengesedlerne er opdelt i 5 forskellige rum og mønterne har forskellige kendingsmærker, så hun ved, hvad hun betaler med, og hvad hun får tilbage.
Agnete hører til de 25% af blinde, hvis ægteskab ikke er gået i stykker som følge af blindheden. Og så er hun endda gift med en mand, som har en udpræget ordenssans. Det er utrolig vigtigt, at tingene er på deres rette plads. Det var ovenikøbet Agnetes mand, som måtte lære Agnete, at sætte stolen på plads ved bordet, så hun ikke selv skulle falde over den. Desuden står manden for al indkøb, havearbejde og læser avisen højt for Agnete hver dag. På busture i udlandet fortæller han Agnete om alt hvad de kører forbi.
Al madlavningen står Agnete for, og det endda med stor glæde. En kogebog er lagt ind i en talende computer, og med alle ingredienser placeret på deres bestemte pladser i skabene, en talende vægt og ovn/komfur med speciel væl-gefunktion som afhængig af temperatur og tidsindstillinger kan reguleres i forskellige hak, er det lige til at gå til for Agnete..
At Agnete overhovedet kom til at lave mad, kan hun takke sin mand for. Det var ham, der provokerende sagde til hende, “Hvorfor går du ikke ud og laver noget mad” Og med en god portion stædighed gik Agnete i gang med madlavningen. Efter 2 timer var maden på bordet. Igen et af de kærlige spark, der skal til for at komme videre
Til rengøringen har Agnete købt sig hjælp.
Til slut fortalte Agnete om hvordan man kan hjælpe, hvis man møder en blind.
1. Når du hilser på en blind, skal du selv tage den fremstrakte hånd. Hils ikke kun med et nik eller et smil.
2. Gør opmærksom på, hvis du er til stede, kommer ind i – eller forlader et lokale.
3. Brug udtrykkene „se“ eller „blind“ i naturlig sammenhæng. Det gør den blinde selv.
4. Du ledsager bedst en blind, ved, at lade den blinde holde dig over albuen i et fast greb.
5. Lad den blinde mærke ryg- eller armlænet når du anviser siddeplads. Anden hjælp er ofte overflødig.
Det var blot nogle af de gode råd.
En rigtig dejlig aften arrangeret af BA-VO
Fotograf: Karen Juul
Artiklen er bragt på SallingWeb med tilladelse fra Spøttrup Ugeavis.