Familiekoncert, pressemeddelelse
Kulturelt Samvirke i Sallingsund indbyder til Familiekoncert i Durup Hallen søndag den 13.november kl. 14.00
Salling Fjends Musikskoles Underholdningsorkester under ledelse af Otto Lindum vil atter i år spille festlig og underholdende musik.
Vi kan glæde os til et gensyn fra sidste år med Kristina Lynggård. Kristina har optrådt med sin sang i mange sammenhænge, både i musicals og som solist med forskellige orkestre. Sidste år sang hun ved Promenadekoncerten i Skive Hallerne og i denne sommer har hun bl.a. sunget med Skive Bigband.
Vi skal høre Frank Snebang Kristensen på Marimba. Frank er en meget erfaren musiklærer. Han er Salling – Fjends Musikskole´s slagtøjslærer. Han underviser både i trommesæt og slagtøjsgruppens forskellige instrumenter. Hertil hører marimbaen, som han trakterer ved denne koncert.
Salling – Fjends Musikskole´s store kor er solister, og dem glæder vi os også rigtig meget til at høre.
Naturligvis vil der også blive fællessang
Kaffe kan købes.
Vi håber at mange igen i år vil deltage, og få et par underholdende og afslappende timer.
Med håb om omtale før og efter….og tak
Kulturelt Samvirke
Formand Jytte Boll Christensen
Tlf. 97 59 24 78