SallingWeb har i dag den 3. januar 2009 lavet en oprydning i vores brugerdatabase. Oprydningen var nødvendig, da alt for mange havde oprettet sig flere gange på samme e-mailadresse. Det har givet os alt for mange henvendelser fra personer, som ikke kan forstå, hvorfor deres arrangementer, artikler og annoncer ikke er at finde under den samme bruger.
Hvilke profiler er fjernet?
Langt de fleste profiler, som er fjernet, var inaktive profiler, som ikke var i brug. I nogle tilfælde stødte oprydningen dog også på flere aktive profiler tilknyttet samme e-mailadresse. Her har vi været nødt til at tage et valg, og valget faldt på den senest anvendte profil. Altså hvis du har haft mere end én profil tilknyttet samme e-mailadresse, så er det den der sidst var logget ind, som forsat eksisterer.
Jeg havde arrangementer, artikler og annoncer på den profil?
Vi er klar over, at vi kan have ramt enkelte, som fremover ikke kan tilgå deres arrangementer, artikler og annoncer fordi, de havde oprettet dem på en af de fjernede profiler. Fx. en familie hvor flere forskellige mennesker, havde oprettet en profil med samme e-mailadresse. Det er selvfølgelig beklageligt, men det har været en nødvendig konsekvens.
Det er vigtigt at understrege, at de oprettede ting ikke er fjernet, men hvis de var oprettet med en af de fjernede brugere, så kan de ikke længere redigeres.
Du er velkommen til at skrive til os, og fortælle hvilke ting, det drejer sig om, samt oplyse hvilken bruger, det skal flyttes over på – så er vi selvfølgelig behjælpelige hermed. Skriv til: sallingweb@sallingweb.dk
Fremover kun én profil pr. e-mailadresse.
For fremover bedre at kunne styre brugerprofilerne, er det fremover ikke muligt at oprette mere end én profil pr. e-mailadresse.
Vi håber på forståelse for den nødvendige oprydning, samt de nye ”restriktioner” vedr. profiloprettelse.
Med venlig hilsen
SallingWeb.dk