Det kunne lyde som om en større fødselsdag står for døren; men det venter Sparekassen Balling med at fejre lidt endnu.
Den lokale og støt voksende Sparekasse venter derimod ikke med at fejre, at den samlede garantkapital nu har rundet kr. 50.000.000,00.
– Det glæder os meget, at kunderne støtter op om Skive kommunes mindste, men til gengæld stærkeste pengeinstitut, udtaler afdelingsleder Ib Poulsen, Skive afdeling.
– Vi ønsker at dele glæden med den kunde, der ved køb af garantkapital foranledigede, at Sparekassen Balling rundede kr. 50.000.000,00 i samlet garantkapital.
Det blev Lis Lützow Nielsen, Margrethevej 13, Skive, der sammen med sin ægtefælle
Villy Nielsen, der også er garant, modtog Sparekassen Ballings bevis og påskønnelse af afdelingsleder Ib Poulsen, Skive afdeling.
Sparekassen Balling kan notere en stadig stigende kundetilgang, hvoraf størstedelen vælger at blive garant. Kunderne køber garantkapital til en god forrentning med mange tilknyttede fordele, fortæller Ib Poulsen – Hos os er garantkapitalen ikke bundet, hvilket er et sundhedstegn. Vi er godt polstret og har penge på kistebunden, så vi kan modstå økonomisk uvejr.
Sparekassen Balling glæder sig over – selv i en krisetid – at være Skive kommunes sikreste pengeinstitut. Det uvildige analyseinstitut Niro Invest har over en 5-årig periode sammenlignet 19 af Sparekassen Ballings nøgletal med de samme 19 nøgletal hos Skive kommunes øvrige pengeinstitutter.
– Placér trygt jeres opsparing hos os. Vi passer godt på dem, slutter Ib Poulsen, Skive afdeling.
Foto: Sparekassen Balling
Artiklen er bragt på SallingWeb med tilladelse fra Spøttrup Ugeavis.