Torsdag 21. februar viser Skive og Omegns Teaterkreds en helt ny musical i Kulturcenter Limfjord – skrevet af den meget folkekære Sigurd Barret.
Den handler om de nordiske guder – med titlen ”Valhalla – balladen om Balder”, og det er Folketeatret, der sender den store, flotte forestilling på turné.
– Jeg bliver utrolig tændt af den power, de gamle nordiske guder har. Jeg har altid syntes, deres verden er forunderlig, men det har også været lidt af en opgave at holde styr på de mange forskellige guder og jætter. Derfor har vi i Valhalla-musicalen givet hver af guderne deres eget musikalske stof, så det bliver lettere for både voksne og børn at holde styr på figurerne og følge med i den spændende historie, siger Sigurd Barret.
Han lægger meget vægt på, at musicalen ikke kun er skrevet for børn, men også for unge og voksne.
Historien er bygget over Peter Madsens og Henning Kures verdensberømte tegneserie, ”Valhalla”, og publikum vil kunne genkende både scenografi og kostumer fra dens populære og forunderlige univers.
De to halvbrødre, Balder og Høder, er forelsket i samme kvinde, Nanna. Jalousien mellem brødrene slår gnister. Bedre bliver det ikke, da den luskede Loke blander sig. Høder beslutter at slå Balder ihjel for at vinde Nanna. Men ved gudernes mellemkomst forsones brødrene.
I denne musical fortælles de gamle myter på en helt ny måde. Broderjalousi og balstyriske valkyrier, krig og kærlighed, guders list og løgne – der er masser af spænding og spas for alle i Folketeatrets mytologiske og musikalske eventyr.
Der er i alt 9 medvirkende bl.a. Lars Bom, Nastja Arcel og Søren Hauch-Fausbøll. Musicalen er instrueret af Kasper Wilton, og den varer 2 timer.
Musical om nordiske guder
Oprettet Kategorier Lokalt nytKommenter artiklen Kategorier:Lokalt nyt Tags:Skive