-med fokus på Skiveegnen
Sammen med 6 virksomheder promoverede SET (Skiveegnens Erhvervs- og Turistcenter) i weekenden 24.-26. februar Skiveegnen og Limfjorden som en spændende feriedestination på Ferie for Alle i Herning.
Turismekonsulent Janne Kragh Pedersen fra SET fortæller: – Ferie for Alle havde 59.143 gæster gennem tælleapparaterne over de tre dage. Og nej, desværre var de ikke omkring vores stand alle sammen, men vi havde rigtig travlt – især fredag og lørdag var der run på. Gæsterne var særligt interesserede i den kommende Aarhus 2017 event VM i Middelalderkampsport, aktive tilbud, fødevarer- og smagsoplevelser og i folderen om gratis færge til Fur i april-maj.
Ved årets feriemesse havde seks af Skiveegnens turismeaktører deres egen standplads på den fælles stand.
Fur Bryghus uddelte smagsprøver af øl og snaps, Fur Ø Gårdbutik Klode medbragte egne spegepølser og promoverede den nye cremeserie Moler Care og fra Jenle deltog med mange frivillige, der ud over at fortælle om Aakjærs kunstnerhjem også slog en slag for Skiveegnen. På overnatningssiden havde Pinenhus, Fur Camping og Skive Fjord Camping alle medbragt super gode tilbud på overnatning.
Ifølge turismekonsulenten blev der langet brochurer om Skiveegnen over disken i en lind strøm og knap 1000 personer deltog i standens konkurrence om et alt-betalt weekendophold på Skiveegnen for 2 voksne og 2 børn.
Janne Kragh Pedersen: – Stemningen var høj på standen, som i øvrigt fik stor ros fra alle sider. Lørdag havde vi besøg af to repræsentanter fra Spøttrup Venner, der gjorde super god reklame for VM i Kristi Himmelfarts ferien. Naturvejlederen underholdt alle tre dage børn og barnlige sjæle med krabber, søstjerner og gode fortællinger fra fjorden – og vi havde alle dage uundværlig assistance på den fælles stand fra Tarok Museet. Alt i alt var både SET og de deltagende turismeaktører yderst tilfredse med årets messeudbytte.