Lyden af middelaldersmedens hammer mod ambolten blander sig med den levende musik og skjaldesang på den store plæne foran Middelalderborgen Østergaard i Åsted. Markedsboderne med håndlæsning, massage, pileflet, møntslagning, nålebinding og andre former for gl. håndværk, syder af aktivitet. Duftene fra tilberedning af grillstegt pattegris, og gryderetten over det åbne ildsted, er med til at forstærke middelalderstemningen på markedspladsen. Munken giver mulighed for aflad til værdigt trængende. Brynje- og hjelmklædte soldater holder ro og orden, og evt. lovbrydere afstraffes offentlig i gabestokken.
Dette er blot nogle af indtrykkene der møder de besøgende på dette års borgfest på Middelalderborgen Østergaard søndag d. 25. juni fra 10.00 – 17.00.
Festen starter kl. 10.00 med adelens ankomst på behørig vis i hestevogn. Herefter åbner herremanden, i skikkelse af borgmester Flemming Eskildsen, officielt festpladsen.
Formanden for Støtteforeningen for Middelalderborgen Østergaard, Bodil Pinholt oplyser med stolthed, at støtteforeningen indvier 15 nye boder, som har mere ”middelalderpræg”, end tidligere års boder.
I støtteforeningens store middelaldertelt er der også i år mulighed for at se og høre mere om tilblivelsen af foreningens mange middelalderdragter.
Aktiviteterne giver også mulighed for at de besøgende kan deltage i bl.a. hesteridning på nordbagger, ridderturneringer og kædedans.
Der opkræves 10 kr. som en beskeden entre til borgfesten, (Dog gratis adgang for personer under sværdhøjde)
Der er guidet rundvisninger kl. 11.00 og 15.00.
Støtteforeningens aktiviteter fortsætter i juli måned med åben borg hver søndag med guidede rundvisninger og aktiviteter. Flere oplysninger kan findes på støtteforeningens hjemmeside på www.middelalderborgen-oestergaard.dk
Velmødt til Borgfesten 2006 på Middelalderborgen Østergaard i Åsted, 7870 Roslev.