– Allerede som 17-årig fik jeg lyst til at blive zoneterapeut, fortæller en smilende og veloplagte Birgit Korsgård Madsen på klinikkens adresse Møllegade 3 i Ramsing.
Jeg var stuepige på Rydhave Slots Ungdomsskole helt tilbage i 1976, hvor konen til en af lærerne afprøvede zoneterapibehandling på mig, en dengang helt ny behandling i Danmark. Det var en utrolig dejlig oplevelse.
Årene gik – I 1981 så jeg en annonce i avisen vedrørende zoneterapi-uddannelsen, som dengang ville koste 4.000 kr. Det var mange penge på den tid. Det blev droppet – jeg blev gift og fik 3 børn, som i dag er henholdsvis 25 – 23 og 18 år.
Så da børnene blev store og ikke krævede så meget mere, blev drømmen taget op igen, fortæller Birgit.
– Jeg havde pludselig en masse tid til overs, og talte derfor med min daværende arbejdsplads Astralis, hvorvidt det kunne lade sig gøre at få fri én dag om ugen til undervisningen.
Da Astralis var en rigtig god arbejdsplads, gik de med på ideen, og det resulterede i, at jeg her i sommer blev færdig med uddannelsen som zoneterapeut på Alterna Skolen i Skive.
Uddannelsen er bred og kommer ind omkring bl.a. kost – biopati – og organrelaterede muskler.
I uddannelsen indgår eksaminer i anatomi/fysiologi, sygdomslære og zoneterapi.
Af tillæg til uddannelsen har jeg Grundlæggende Massageterapi, så jeg udover zoneterapi kan give massage til kroppens muskler, som ofte bliver overbelastede i vores travle og stressede hverdag, fortæller Birgit.
Massagen kan også udøves bare for velværens skyld. F.eks. ½ massage med efterfølgende afslappende zoneterapi under ledsagelse af beroligende musik.
Birgit Madsen er RAB godkendt (Registreret alternativ behandler) dvs. at man er forpligtiget til at opdatere sin uddannelse.
Efter lukningen af Astralis arbejder Birgit nu hos Inventa, hvilket hun agter at blive ved med.
Min klinik vil fortrinsvis have åben om aftenen. Jeg tror på at mange travle mennesker har behov for ikke nødvendigvis at skulle have fri fra arbejde, for at komme til behandling.
Derfor ligger min telefontid for tidsbestilling også mellem kl. 17-18
på tlf. 20 92 22 58
kj
Zoneterapi
Vi mennesker er en sammensat organisme. Hvis noget ikke
fungerer som det skal, bliver der ubalance. Resultatet er
sygdom, smerter, træthed og utilpashed. Zoneterapi hjælper ofte til genoprettelse af balancen.
.
Under og på fødderne findes et fuldstændigt kort over hele menneskekroppen. Hver del af kroppen har en zone på
fødderne som kaldes en reflekszone. Hvis der er ømhed i
en reflekszone, hænger det sammen med, at en del af
kroppen ikke fungerer optimalt. Ved at behandle de ømme
reklekszoner med specielle trykkombinationer, kan
zoneterapeuten påvirke organerne til en bedre funktion, og
dermed genoprette kroppens balance.
Mange bruger zoneterapi, selvom de ikke har helbreds-
problemer. De gør det for at vedligeholde en god
sundhedstilstand og som forebyggende behandling.
Behandlingen
Zoneterapibehandlingen foregår ved trykmassage på føddernes under- og overside. Gennem de enkelte reflekszoners ømhedsgrad, hudens tilstand o.a., danner zoneterapeuten sig et billede af ubalancens karakter, placering og styrke. Behandlingen tilrettelægges herefter. Gennem behandlingen påvirkes hele kroppen til at søge efter optimal balance.
Reaktioner
Reaktionerne kan være forskellige. Enhver reaktion hænger sammen med en bedre balance og almentilstand. Det er ikke muligt helt at forudsige kroppens måde at reagere på, da reaktionerne er individuelle. Reaktioner skal ses som positive, da det fortæller at kroppen tager imod og arbejder med de forskellige ubalancer, og at bedring er på vej.
Nogle typiske reaktioner kan være:
: Velbehag
: Afslappethed, træthed og dyb søvn
: Øget tarmfunktion, ændring af afføringsmønster
: Udskillelse af sekret gennem næse og svælg
: Opblusning af gamle- og nuværende symptomer
: Humørvisninger m.m.
Fotograf: Karen Juul
Artiklen er bragt på SallingWeb med tilladelse fra Spøttrup Ugeavis.