Fredag den 26. var vi i Børnehuset så heldige, at vi måtte være med da Thise Kirkes nye kirkeskib ankom og senere skulle hænges op.En festlig formiddag hvor flaget var hejst og stearinlysene tændt i kirken.
Vi kom samtidig med kirkeskibet og fulgte spændte efter det ind i kirken. Johannes (der har lavet skibet ) fortalte om kopien af skoleskibet, og vi fik svar på alle vore spørgsmål. Herefter blev skibet hængt op, lidt ærgeligt syntes vi, for nu kan vi jo ikke længere se det lille kompas.
Herefter satte vi os på gulvet nede ved orglet, og her fik vi sodavand og småkager, og de voksne fik rundstykker og kaffe, rigtig hyggeligt.Inde i orglet så vi en kæmpe edderkop, nogle mente at vi kunne koge suppe på den ??? Vi fik lov til at spille på orglet, det var lidt vildt og sjovt.Vi så os omkring i kirken, skrev og tegnede i Johannes`s gæstebog sagde pænt farvel og tak. Til slut gik vi en runde på kirkegården, så den store kirkeklokke og David viste os, hvor han farfar ligger begravet. Med et kæmpe æbel i hånden, gik vi glade hjem med en masse gode oplevelser i bagagen.
Stor tak til Jørgen, Berit og Johannes der gav os denne mulighed.
Else V., Mona og Ulla
Sundsøre Børnehus med til “skibsophængning”
Oprettet Kategorier Lokalt nytKommenter artiklen Kategorier:Lokalt nyt Tags:Thise/Sundsøre