Børnehaven Birkely fra VSD-afdelingen i Lem indtager skøjtebanen
De ældste børn i Børnehaven Birkely gentager succesen fra sidste års projekt: „Skøjtebane“, hvor børnene er på skøjtebanen hver tirsdag i januar måned.
Formålet med projektet er, at give børnene fornemmelsen og følelsen af at kunne mestre en proces ved at være vedholdende og udholdende. Dette giver barnet en positiv aha-oplevelse.
Sidegevinsten er, at børnene samtidig får styrket deres motorik.
Et barn kan have svært ved at holde balancen på skøjterne første gang, det er på isen, og her kan man sige, at en tur på skøjtebanen er øjn-åbner i forhold til balancen/motorikken, fortæller motorikinstruktør Winnie Lirene Pedersen.
Hvis vi ser et barn har svært ved at holde balancen, træner vi barnet hjemme i børnehaven igennem sansestimuli, eksempelvis ved at gynge i hængekøje, trille, hoppe og få massage, hvilket påvirker barnets balancesans, og derved får barnet en bedre fornemmelse for sin krop, når det er på isen. Dette giver barnet lysten til at mestre en opgave, som i starten virkede svær og måske ligefrem uoverskuelig, men i det barnet er vedholdende og udholdende oplever barnet via gentagelse og sansestimuli, at selv svære opgaver kan lade sig gøre.
Til sidst i projektet har barnet lært at gå på isen, nogle ligefrem løber, og alle børn har fået en positiv og givende succes-oplevelse på isen.
Foto: Privat
Artiklen er bragt på SallingWeb med tilladelse fra Spøttrup Ugeavis.