At bygge småt ved Resenvej var alt for lidt for byens entreprenate borgmester Woldhardt Madsen. Det fik Arbejdernes Andelsboligforening (AAB) at vide i starten af 50’erne. Istedet skulle der bygges stort og det på den øde mark mod syd.
I en større sammenhæng hang det sammen med banegårdsflytningen, hvor der i 50′erne blav anlagt en ny vejforbindelse mod syd i form af den nuværende Sdr. Boulevard.
Derved blev der skabt en direkte trafikmæssig forbindelse imellem det gamle Skive og de områder syd for byen, hvor man ønskede at byens fremtidige udbygning skulle foregå. Rammerne var dermed skabt, så man kunne gå i gang med byudviklingen i området.
I 1954 ønskede andelsboligforeningen (AAB) at bygge ved Resenvej, men borgmesteren foreslog i stedet, at man gik i gang i Egeris. Frederik Kühl forelagde efter forhandlinger med Woldhardt Madsen, dette for sin bestyrelse. Man accepterede opgaven, og kontaktede Arbejderbo, der skulle være forretningsfører for byggeriet. Arbejderbo kom ikke kun til at stå for selve byggeriet. Efter aftale med en konsulent fra boligministeriet og Skive kommune blev de også bedt om at lave en bebyggelsesplan for hele området.
Det blev til byens førte “kranbyggeri” – beliggende ved Kirke Alle og senere også Egerisvej – et byggeri, hvor man for første gang brugte byggekran til at løfte betonelemener op til et nyt etagebyggeri.
Læs mere: http://www.etext.dk/kranbyggeriet-i-egeris-en-ny-bydel-syd-for-en/