Fredag den 1. oktober åbner Skive Kommune porten til Børnekulturnatten – Energi i Natten. Arrangementet spænder over tidsrummet kl. 18.30 – 22.00 og henvender sig primært til børn og børnefamilier.
I disse dage er styregruppen bag Børnekulturnatten ved at lægge sidste hånd på programmet for Kulturnatten og ved hjælp af en positiv imødekommenhed og samarbejdsvilje fra institutioner, foreninger og privatpersoner er det lykkedes at skabe et væld af spændende aktiviteter til den kommende Kulturnat – når mørket falder på, når kattene bliver grå – og alt kan ske.
Officiel åbning
Kulturnatten åbnes officielt kl. 18.30 af Poul Erik Christensen, formand for Kultur- og Fritidsudvalget, og han vil ved denne lejlighed afsløre skulpturen, Livet i Frihed, som efter nogle års opmagasinering, og en netop afsluttet restaurering, nu igen kan strække sig mod frihedens lys. Desuden indvier Poul Erik Christensen også den fantasifulde skulptur, Lygtefisken på Skive Bibliotek kl. 19.00, hvor også kunstneren Poul E. Nielsen vil være at træffe hele aftenen.
Energi i Natten
Ligesom ved de tidligere års Børnekulturnat-arrangementer, vil der også i år være et overordnet tema. Temaet, som denne gang er ”Energi i Natten,” relaterer dels til Skive Kommunes officielle udnævnelse til Energiby – men også til de energier, der frigøres hos deltagere og publikum, når de mange sanser sættes i spil og kombineres med fysiske udfoldelser.
Ingen fast ruteplan
Aktiviteterne er placeret rundt omkring i Skive midtby, og foregår kontinuerligt – kun afbrudt af ganske korte pauser. På den måde er man fri for at skulle holde øje med klokken for at nå det hele – og da der er mulighed for lidt til ganen i begge yderpunkter af lokaliteterne, er det i og for sig underordnet, hvor man vælger at starte.
Lysene slukkes i de involverede bygninger, i anlæggene og på torvene. Pladserne bliver i stedet oplyst af bål, fakler og ildtønder, som dels indrammer nattens tema – dels understreger mørkets magi.
Efter den officielle åbning er aftenens program følgende:
● Vor Frue kirke med de smukke kalkmalerier, åbner den tunge kirkedør. I mørket kan man med sin lommelygte undersøge, hvad apostlen, Thomas havde på sin finger, hvad de titusinde riddere blev spiddet på og mange andre spændende ting.
I Sognegården serveres der efterfølgende duftende kaffe, kakao og kage.
● Parkourfolk vil springe, hoppe og elegant forcere forhindringer forskellige steder på ruten og desuden lave workshop med børnene nede i Skive Anlæg.
● Cirkuskids vil optræde med et forrygende, Ildshow på Posthustorvet.
● Skive Kampsportscenter lader energierne gå amok på Rådhustorvet – kombineret med workshop.
● På Skive Bibliotek kan man opleve det populære kemishow, der demonstrerer spændende facetter ved naturvidenskaben – og multikunstneren, Poul E. Nielsen, som fortæller om sin skulptur, Lygtefisken. Desuden vil der være mulighed for at lave en vindmølle.
● Skive Byhistoriske Arkiv viser en udstilling om skibonitternes ændrede dagligdag sammen med mørklægningen under 2 verdenskrig – og modstandsbevægelsen i Skive i bunkeren på Carl Hansens Plads. Skive Kaserne danner ramme omkring bunkeren med forskelligt krigsmateriel.
● Skive Sportsdanserforening og DanceStudio Funck-Nielsen rocker og ruller, ”hipper og hopper” og danser Zumba på scenen i Skive Anlæg – kombineret med workshop, hvor alle kan deltage.
● Danserne får et par velfortjente pauser, når en ung skibonit med fabelagtig hurtighed giver opvisning i det gamle japanske kampvåben Nunchakuen. Opvisning ca. kl. 19.45, 20.45 og 21.45.
● Skive Museerne slukker lyset, og udstillingerne kan kun ses i lommelygtens skær, som også viser vej til skelettet i den mørke kælder. Lysspor i salene leder børnene rundt på museets spændende opgavejagt ligesom der på plænen foran bygningen er mulighed for at prøve gamle legeredskaber.
● KFUM spejderne tænder bål i Anlægget ved Museerne, hvor man kan bage et lækkert snobrød over de varme gløder.
● Musikskolen vil akkompagnere med musik og sang ved flere af posterne på ruten.
Kulturnat for børn og børnefamilier 2010 er blevet til i et samarbejde mellem:
Skive Menighedsråd
Cirkusskolen
Skive Kampsportscenter
Skive Bibliotek
Skive Byhistoriske Arkiv
Skive Sportsdanserforening
Skive Gymnastikforening
Museerne i Skive
Skive Kaserne
Hjemmeværnet
KFUM Spejderne
Musikskolen
Privatpersoner
Skive Kommune