Kom og oplev børn og unge fra hele Danmark og udlandet give flotte cirkusshows på CirkusFabrikken på fredag og lørdag
Af Merete Hattesen
150 børn og unge fra hele Danmark, Litauen, Letland og Sverige er i denne uge på en uges cirkuslejr på CirkusFabrikken i Nordsalling. De træner med alt indenfor artisteri – der bliver lavet luftnumre i trapez, reb og stof, jongleret, kørt på ethjulet cykel, lavet akrobatik, gået på line, danset, sprunget, klovnet og meget mere.
Mange af deltagerne har gæstet CirkusFabrikkens årlige cirkuslejr, der altid ligger i første uge af skolernes sommerferie, i flere år. Og for hvert år bliver de bedre og bedre.
Den lettiske gruppe er dem, der rejser længst for at komme til Nordsalling. De kommer fra byen Alytus, som ligger få kilometer fra grænsen til Hviderusland. Det er fjerde gang, denne gruppe gæster cirkuslejren, og hvert år kommer de med nye fantastiske numre af høj klasse.
Shows fredag og lørdag
Ugen kulminerer med fire forskellige finaleshows, hvor deltagerne viser alt det, de har lært. Og det plejer at være en stor oplevelse at overvære. Derfor vil vi gerne invitere alle interesserede til at komme til CirkusFabrikken i Nordsalling og se en eller flere af cirkusforestillingerne for kun 50 kr. pr. show. Vil man have den totale oplevelse og se tre eller fire forestillinger, kan man købe et armbånd til 110 kr.
Forestillingerne foregår i CirkusFabrikkens store firemastede cirkustelt med plads til 450 tilskuere, og det sker på fredag den 2. juli kl. 20. Og igen på lørdag den 3. juli kl. 11 og igen kl. 13.30. Det sidste show er kl. 16, og det er et gallashow, der også inkluderer andre numre end dem, der er trænet med i løbet af ugen.
Underviserne på cirkuslejren er professionelle artister fra både Danmark, Letland, Spanien og Argentina, og de er nogle af de bedste indenfor de enkelte discipliner.
Det er 20. gang cirkuslejren holdes.