Den 3. august drog Balling-Volling Pensionistforening på heldagstur til Rørbæk Sø. Det var ikke så nemt at finde, fortæller formanden, Hans Dahl.
På samme lokation besøgte man Ballebæksgård, hvor der var en interessant udstilling. Det tog også sin tid, så vi blev lidt forsinkede. Kaffen og rundstykkerne sponseret Sparekassen Balling skulle også fortæres.
Næste stop var Givskud Zoo, hvor vi spiste den medbragte frokost. Vejret var lige tilpas til sådan en tur i Zoo – Dyrene var mere aktive og derfor nemmere at få øje på. På rundturen i bussen bestod guiden af en CD som kunne fortælle hvad man kunne se på turen.
Sidste punkt var den dejlige aftensmad på Mønstede Kro. 55 personer deltog i turen som var særdeles vellykket, slutter Hans Dahl fra Balling-Volling Pensionistforening.
Fotos: Hans Dahl
Artiklen er bragt på SallingWeb med tilladelse fra Spøttrup Ugeavis.