Frem til den 28.11.2010 kan man på SNYK Skive Ny Kunstmuseum opleve udstillingen “In Spite Of Me”.
LYT, SE, DELTAG – HVOR ER GRÆNSEN MELLEM DIG OG DE ANDRE?
Udstillingen IN SPITE OF ME tematiserer kompleksiteten af en verden uden klare grænser mellem “mig” og “de andre”. Hvor slutter det private og hvor begynder det offentlige. På udstillingen kan du som beskuer trænge ind i mentale tankebaner: det private krænges ud i udstillingsrummet og vises til dig. Og du får en viden du måske helst ville have været foruden.
En afgørende udfordring for vor tids menneske er at definere og strukturere sig selv og sin tilværelse. Dette projekt vanskeliggøres gang på gang af en stadig stigende kompleksitet i samfundet. En måde at tage projektet til sig er at italesætte livet – at opnå et nært forhold
mellem ordet og livet. Italesættelsen er en af de røde tråde mellem udstillingens værker. Dog vil ordet og sproget opleves yderst forskelligt i værkerne: fra ordet som en grafisk størrelse, over det talte ord som drivkraft til en indre dialog der åbenbares for omverdenen.
VÆRKERNE
… Kassandra Wellendorf (DK) og Simon Løvind (DK): SLEEPING OBSTACLES, 2010. Den interaktive installation arbejder med spændingen mellem krop og personligt rum. I søvnens univers forstyrres kroppens ro af beskuerens pludselige ankomst og tilstedeværelse. Den indre stemme reagerer på en nærhed der uden fysisk kontakt bryder ind i drømmen og det personlige rums usynlige suverænitet.
… Shelly Silver (US): WHAT I AM LOOKING FOR, 2004
Videoværket udforsker dialogen mellem et invaderende fotografisk øje og individets trang til ekshibitionisme. Kameraet fanger detaljer hinsides personens offentlige fremtræden og forføres i samme bevægelse af anonyme personers trang til at vise sig i det obskøne. Samtidig guider en stemme i værket os; vi oplever en konkret italesættelse.
… Laura Erber (BR):THE BOOK OF SILHOUETTES, 2004
Videoinstallationen dykker ned i forholdet mellem individets tilstedeværelse i rummet og skriftens grafiske udtryk. Krop og skrift er billeder i hvilke en person og et sprog bliver til og forveksles i konkrete omend hybride konstellationer. Kroppen sætter sin signatur som et
singulært ciffer der skrives i en verden af tegn.
Se mere på http://www.skivenykunstmuseum.dk/dk/udstillinger/in-spite-of-me.html