Et ejer-/generationsskifte er ikke noget, man lige klarer med et knips med fingrene. Mange virksomhedsejere vægrer sig ved at tage hul på emnet og risikerer derfor at komme for sent i gang med planlægningen. Andre er måske nok gået i gang med at planlægge, men er alligevel ikke godt nok forberedt, når muligheden for et ejerskifte byder sig. Begge dele kan få den konsekvens, at virksomhedsejeren ikke opnår de ønskede vilkår i forbindelse med overdragelsen.
Skiveegnens Erhvervs- og Turistcenter (SET) opfordrer derfor Skiveegnens virksomheder til at lægge en plan for ejerskiftet som en naturlig del af virksomhedens strategi. Også selv om ejerskiftet ligger flere år ud i fremtiden.
-For at følge aktivt op på den opfordring, har SETs erhvervsafdeling valgt at sætte fokus på ejer-/generationsskifte i efteråret, fortæller centerets erhvervschef, Jeanne Søgaard.
Hun uddyber: -I samarbejde med advokat Gitte Søgaard, Advokatfirmaet Søgaard i Skive og konsulent Carsten Andersen, Væksthus Midtjylland tilbyder vi vejledning om selve processen og hjælp til at skabe overblik over nødvendige forberedende aktiviteter i forbindelse med et ejer-/generationsskifte.
Jeanne Søgaard understreger, at specialistarbejdet i forbindelse med selve ejerskifteprocessen naturligvis skal varetages af virksomhedens egen bank, revisor og advokat.
Erhvervs- og Turistcenterets ”ejerskiftepakke” starter med et indledende besøg af en konsulent fra centeret, der screener virksomheden ved hjælp af værktøjet “Væksthjulet”. Dette for at vurdere virksomhedens ”salgsparathed”. Konsulenten tilbyder herefter en dialog med virksomhedsejeren om ejerskiftets fire faser: Overvejelse, Modning, Gennemførelse og Tiden efter.
Efterfølgende tilbydes eventuelt endnu et afklarende møde, hvor virksomhedslederen kan få gratis og uvildig sparring med Carsten Andersen og/eller Gitte Søgaard, der også gerne hjælper med udarbejdelse af handlingsplan for den kommende proces.
-De to indledende møder skulle gerne medvirke til, at virksomhedslederen står tilbage med et klart overblik over, hvordan ejerskifteforløbet bedst kan startes op, fastslår Janne Søgaard, der tilføjer: -Med et overblik og en udarbejdet handlingsplan er det SETs håb, at virksomhedslederen er klædt på til at arbejde videre hen imod et velforberedt ejerskifte – i et tæt samarbejde med sine egne eksterne rådgivere –
Erhvervschef Jeanne Søgaard slutter med en opfordring: -Har du brug for en plan over det fremtidige ejerskifte, er du meget velkommen til allerede nu at kontakte SETs erhvervsafdeling med henblik på et indledende besøg.