Furkunst.dk udstiller i øjeblikket Ellen Bye Jensen på Fur Strandhotel. Udstillingen kan ses i marts og april måneder.
Ellen Bye Jensen har malet på Fur i 14 år. Lyset og landskaberne har været og er en konstant inspiration for EBJ. Hendes tilknytning til Fur er forstærket gennem årene og har ført til, at hun flyttede til øen for 1½ år siden.
EBJ er en travl kvinde: hun driver galleri Karolines Hus, er lektor ved VIA- University College. Og så er der 15 børnebørn at tage sig af. Hun er gift med Troels Madsen, som er i gang med at få Kulturbageriet på Fur, op at stå. Han er også formand for furkunst.dk.
EBJ er medlem af Midtjyske Kunstnere, som udstiller på Jens Nielsen og Olivia Holm Møller Museet i Holstebro.
Om Ellen Bye Jensens visionære landskabsmalerier
Det er et landskab skabt af is og ild, vejr og vind og småbitte organiske væsener, som billedkunstneren Ellen Bye Jensen maler. Som en van Gogh –
en Willumsen og en Olivia Holm Møller omskabes de ydre landskaber til indre syner fulde af stærke farver, kraftige konturer og fejende, bugtende og zig-zaggende linjer.
Ellen Bye Jensen lader sig inspirere af de konstant skiftende lysforhold i sine tolkninger af de kantede, laginddelte skrænter, de bølgende bakker, det skiftevis oprørte og blikstille hav og skyernes hastige flugt på den høje himmel.
Helhedsindtrykket er ikke dansk. Farveholdningen er nogle gange næsten middelhavsagtig, præget af skarpe, rene og glødende farver, lige så voldsom som Willumsens eksalterede naturscenerier.
På denne måde opnår Ellen Bye Jensen en grad af identifikation med det landskab, hun bebor, som er beundringsværdigt usentimental. Hendes malerier er personlige og visionære, og hendes instinktive forståelse for kompositionen og farveholdningen skaber en sikker ramme om det hele.
Tom Jørgensen, redaktør af Kunstavisen, Kunstanmelder for Jyllandsposten, bachelor i Kunsthistorie.
Kom forbi Fur Strandhotel og bliv en oplevelse rigere!