Vi har modtaget to artikler om forårsfesten i Thise.
af Henrik Søndergaard:
De gjorde det igen i Thise.
I lørdags kunne man igen opleve det ”Piberske Selskab” opføre en af deres særdeles fornøjelige sketches i forsamlingshuset i Thise, nemlig fortællingen om Rødstensgruppen der øjensynligt var en aktiv modstandsgruppe under anden verdenskrig, det var samtidig også en ”reminder” om at ikke alle egnens borgere var på de allieredes side.
Efter godt en times teater var der spisning af den medbragte mad og under middagen blev der underholdt af den noget afdankede personality ”Miss Christina” alias den altid veloplagte multikunstner Søren Vester, Han er vanvittig morsom og altid i topform.
Sidst men ikke mindst blev der efter middagen spillet op til dans af det så velkendte ”pigtrådsband” Los Quintos der på en yderst professionel måde tog os med tilbage til tiden hvor ”Hithouse og The Shadows” var nye navne, et dejligt genhør med musikken fra dengang.
Som en af gæsterne udtalte på vej ud af døren efter festen ” dæ ka do si’ hva æ så, i Thise ka’ vi hold fæjst”. Og han har fuldstændig ret.
Af Knud G Andersen:
Thise Borgerforening havde igen i år en flot forårsfest med et stopfyldt forsamlingshus: 112 tilmeldte til teateropførelse og efterfølgende spisning og dans til ”Los Quantos”.
En omtale af aftenen byggende på en mulig udtalelse fra borgerforeningens formand Søren Vester ville nok ha´ lydt cirka sådan her:
Aftenen kunne ikke ha´ været bedre! Fra velkomstdrik til de sene aftentimer var stemningen i top. ”Det Piperske Teaterselskab” er én af egnens attraktioner (det er så til gengæld teaterdirektørens (Ferdinand Pipers) egne ord, og forestillingen: ”Flammer over Danmark” (omtale kan ses andet sted) fik i perioder publikum i en lettere ekstase, og den afsluttende hyldning var outstanding. Onde tunger siger, at det var fordi det var slut! Men under spisningen og dansen blev der vel kun udtrykt stor forundring og beundring af teatrets fantasifulde fremførelse og truppens originale, næsten geniale ideer udført med stor overbevisning.
Senere dukkede en Dame Edna – lignende kvinde op. Hun (han?) fik endnu engang salen i ekstase med skønsang og salg af et enkelt maleri ”Sol over Skagen med papegøje” og et gavekort med ret til at udføre frivilligt arbejde i op til 3 timer til gavn for egnen. Da hatten gik rundt, føg det med mønter.
Los Quantos kunne derefter med elegance og kvikke toner let holde det dansende folk i ånde i mange timer. Og de selvsamme timer blev små før der faldt ro over forsamlingshuset.
Jo, foråret kom til Thise med et brag af en fest.