Alle interesserede er velkommen på Da Winti torsdag aften, når kunstnergruppen fortæller om, hvordan ”kunsten skal indtage byen”.
Mødet vil begynde med, at Birgitte Kristensen – som hun lovede på sidste møde – vil vise og fortælle os om nogle af de værker, hun har arbejdet med.
Derefter kommer kunstnernes egen, lidt sjove (siger Lene Noer!) præsentationsrunde. Der skal navne og ansigter på de mennesker, som vil være med til at bakke op om projektet.
Det konkrete arbejde denne aften vil bestå i, at man i grupper samler informationer og billedmateriale, diskuterer tidsplaner, know-how og andre praktiske ting, samt ikke mindst taler om finansiering og sponsorater.
”Brainstorm” og nye ideer, som opstår undervejs, skal danne en idé-pulje, som kan inspirere alle i kunstprojektet. Derfor vil sådanne emner være en del af de fremtidige møder mellem kunstnere og Selde-boer.
Der er blevet oprettet en Facebook-side – ”Projekt kunst i Selde”, hvor man kan holde sig orienteret. Dertil kommer et ”hjørne” i Brugsen, som bringer aktuelt nyt. Dette vil blive præsenteret på mødet.
Sidst – og vigtigt – får vi forårets tidsplan på bordet. Vi kan se frem til 5 besøg af 2-3 dages længde.
”Projekt kunst i Selde” – så går vi i gang!
Oprettet Kategorier Lokalt nytKommenter artiklen Kategorier:Lokalt nyt Tags:Selde/Åsted