Fredag 16. august midt på dagen vil der stå en enorm stor stige på Rådhustorvet. Den ser ud, som om den er af guld.
Stigen er en del af gadeteaterforestillingen ”EnCykloPædisterne” – og 3 meget dygtige skuespillere vil bruge stigen på en yderst spændende måde. Stigen står nemlig ikke bare oprejst. Den vil rotere rundt – med og uden skuespillere på.
I hurtigt tempo og med masser af absurd komik arbejder de 3 skuespillere på at samle materiale ind blandt publikum til en stor bog, der kan besvare alle spørgsmål. Det gør de, mens de drøner rundt på cykler – én cykel er ekstrem høj, en anden så lav, at cyklistens knæ næsten rører ved jorden. Og de gør det, mens de farer op og ned ad kæmpestigen, der også kan rotere faretruende som en tværbom, så man næsten frygter for de 3 skuespilleres liv.
Der er virkeligt noget at se på i denne utrolige gadeteater-forestilling, hvor skuespillerne er i tæt kontakt med publikum – både store og små – for at indsamle materiale til deres store bog, EnCykloPædien.
Det er Teatret Beagle, der står bag forestillingen, som udføres af Bjørn W. Olesen, Steffen Nielsen og Helga Rosenfeldt-Olsen. Forestillingen varer ca. 45 minutter, og det er gratis af se den.
De 3 skuespillere siger en hel masse ord, som kan være ret uforståelige – men det gør ikke spor, for det er ikke det man hører, men det man ser, der betyder mest.
Som nævnt er forestillingen gratis, og det vil være en rigtig god ide at møde op og le med – og blive en lille smule forskrækket!
Forestillingen er arrangeret af Skive og Omegns Teaterkreds.
Faretruende gadeteater på guldstige og cykler
Oprettet Kategorier Lokalt nytKommenter artiklen Kategorier:Lokalt nyt