Som afslutning på påsken kan du tage en tur til Lyby Kirke, hvor duoen ”Halle & Bøgestrand” giver koncert mandag den 6. april kl. 16:30.
Halle & Bøgestrand udgav sidste år en CD med 7 udvalgte numre fra deres store repertoire af Evangeliesange skrevet af Jens Rosendal med musik af Ole Ugilt Jensen, og har siden holdt koncerter og såkaldte lægmandsgudstjenester rundt omkring med netop disse sange.
”Der er naturligvis en meget tæt tilknytning til evangelierne og det kirkelige i vores fortolkninger, men uanset om man er kirkevant eller bare holder af lidt dejlig musik i en uforpligtende og uhøjtidelig form, er der noget for enhver smag og alder” fortæller Michael, der er den ene halvdel af duoen.
Deres tilgang til musikken er umiddelbar og ligefrem og læner sig godt op ad den måde Jens Rosendal har skrevet teksterne på. Men deres kirkemusiske baggrund og efterhånden mangeårige samarbejde fornægter sig ikke i det melodiske og lyriske udtryk de har givet hver enkelt sang, og der er plads til at blive rørt på hele følelsesregistret når de spiller. Så det vil givetvis blive en dejlig stemningsfuld afslutning på påsken, at lægge vejen forbi Lyby Kirke til denne koncert.
Påskekoncert i Lyby Kirke
Oprettet Kategorier Lokalt nytKommenter artiklen Kategorier:Lokalt nyt Tags:Jebjerg/Lyby