Bliv klogere på valg af selskabsformer

Oprettet Kategorier Lokalt nytKommenter artiklen

Tirsdag den 8. december inviterer SET/Skiveegnens Erhvervs- og Turistcenter – sammen med advokat Hans Peter Grønborg, Advokathuset Funch & Nielsen – til Advokatens Fyraftensmøde om valg af selskabsformer.

Fyraftensmødet retter sig mod alle, der driver erhvervsmæssig virksomhed eller som påtænker at gøre det.

SETs eventmanager, Lise Korsgaard, siger: -Advokaterne oplever ofte, at kunder på forhånd har lagt sig fast på en bestemt selskabsform. Mange har ikke brugt tid på at sætte sig ind i hvilken konstruktion, der bedst opfylder de konkrete behov på et givet tidspunkt i virksomhedens ”liv”.

Hans Peter Grønborg vil gennemgå de væsentligste selskabsformer og deres karakteristika. Formålet med kurset er at give deltagerne forståelse for de forskellige selskabsformer og hvordan de adskiller sig fra hinanden.

-Kurset vil også indeholde en gennemgang af skattemæssige fordele og forhold ved opstart af virksomhed, generationsskifte og ophør, fortæller Lise Korsgaard, der fortsætter. – Derudover vil Hans Peter Grønborg give kursisterne den overordnede viden, der er vigtig i forbindelse med den daglige drift i et selskab eller når man skal handle med et selskab.

Kurset er relevant for såvel etablerede virksomheder, generationsskifter og nyetablerede og har til formål at indføre kursusdeltagerne i de forskellige selskabskonstruktioner samt at bidrage til kursusdeltagernes baggrundsviden for at træffe det rigtige valg.

-Det er et vigtigt emne, der er relevant for både iværksættere og etablerede virksomheder, understreger Lise Korsgaard, der derfor opfordrer alle interesserede til at sætte kryds i kalenderen og tilmelde sig på www.skiveet.nemtilmeld.dk.

Lokale tilbud

Nyeste annoncer

Lokalt nyt

Pro live wrestling på Salling!
Pro live wrestling på Salling!
Fra DR’s Kunstnerkoloni til Skive Kunstmuseum: Publikum kan møde kunstnerne på forhånd
Fra DR’s Kunstnerkoloni til Skive Kunstmuseum: Publikum kan møde...
Kulturfællesskab.
Kulturfællesskab.
“Jeg har fundet ud af, hvad jeg gerne vil”
“Jeg har fundet ud af, hvad jeg gerne vil”
Rustninger, håndværk og fællesskab: Derfor fascinerer middelalderen
Rustninger, håndværk og fællesskab: Derfor fascinerer midde...
Generøs overdragelse af værker til Skive Kunstmuseum
Generøs overdragelse af værker til Skive Kunstmuseum
Kulturuge på Fur
Kulturuge på Fur
Føles din hverdag som leder som en kamp? Du er ikke alene. Kun Amatører spiller kamp hele tiden. Også i ledelse
Føles din hverdag som leder som en kamp? Du er ikke alene. Kun...