Indstillingen fra Venstre, Socialdemokraterne og Dansk Folkeparti var, at Skive helt skulle miste hjemmeværnsledelsen, men en alliance mellem Liberal Alliance, Konservative, Radikale Venstre og Kristian Pihl Lorentsen (V) fik onsdag aften ændret billedet, så Hjemmeværnet i stedet samles i Skive for at indhente den planlagte besparelse. Radikale Venstres folketingsmedlem fra Skive-kredsen, Andreas Steenberg, repræsenterede sit parti i forhandlingerne og er glad for sejren.
’Venstre viste hurtigt villighed til kompromis og så lykkedes det. Det er jeg glad for. Jeg har været utilfreds med at det så ud til at Skive skulle miste. Jeg synes vi skal kæmpe for alt det, vi har, og jeg vil jo hellere bruge tid på at kæmpe for nye job, ’ siger Andreas Steenberg, Radikale Venstre.
Forsvarsforliget betyder at Hjemmeværksledelsen i Skive og Odense skulle samles for at spare penge. Diskussionen har været hvorhenne. Radikale valgte på deres gruppemøde onsdag at gå efter Skive, da partiet ikke mener, at man skal flytte rundt på alle medarbejdere i en tid, hvor der skal omstilles rigeligt.
’Vi synes det var logisk at tage udgangspunkt i et af de steder, hvor der var ansatte i forvejen. Og Skive er jo ikke blevet begunstiget af Venstres udflytning, og derfor kunne de hurtigt se fornuften i det, og deres lokalvalgte Kristian Pihl var en stor hjælp, ’ siger Andreas Steenberg.