Den 5. marts kl. 16.30 – 17.30
Den 4. juni kl. 10.30 – 11.30
Den 1. oktober kl. 16.30 – 17.30
Den 3. december kl. 10.30 – 11.30
Elsker du også at sidde og nørkle med noget i hænderne – fx at strikke, hækle eller brodere? Så er foredragsrækken ”Kunst, hånd, værk” på Skive Kunstmuseum garanteret lige noget for dig!
Tag dit krea-projekt under armen og kom ned på Skive Kunstmuseum, hvor vi fire aftener i 2026 inviterer til kunstforedrag, samtalesalon og fælles-nørkleri under overskriften; ”Kunst, hånd, værk\”. Her kan du få et ekstraordinært indblik i vores store, ofte usynlige kunstsamling, når vi til hver gang finder ét udvalgt værk frem fra magasinets gemmer.
Fælles for de udvalgte kunstværker er, at de alle i enten tema, teknik eller materialer trækker tråde til tekstilkunsten og håndens arbejde. Og derfor håber vi selvfølgelig, at du også har lyst til at tage dit eget håndarbejde med til foredraget! Der sker nemlig noget helt særligt med vores fordybelse, lytteevne og reflektionsapparat, når vi sidder sammen med noget i hænderne.
Efter foredraget vil der være mulighed for at stille spørgsmål og samtale om værket og foredragets indhold i mere uformelle rammer. Herudover vil der blive serveret the, kaffe og lidt mundgodt. Der vil også være mulighed for at købe strikke-kits i museets butik.
Alle oplæg i foredragsrækken ”Kunst, hånd, værk” kan opleves separat. Da vi hver gang tager et nyt værk op til lejligheden, kan du derfor sagtens følge med, selv hvis du ikke har haft mulighed for at deltage ved det foregående arrangement i rækken. Vær opmærksom på, at billetter til de enkelte foredragsaftner sælges separat, men du kan også købe en serie-billet til alle fire foredrag og spare 160 kr.
Vi glæder os til at se dig og dit håndarbejde på Skive Kunstmuseum.
Fotos: Pexels og MUSEUM SALLING