Solister og korsangere fra Vestsalling
I anledning af amatørsymfoniorkestret Salling Spillemænds 75 års jubilæum mødtes tidligere medlemmer af orkestret til en koncert i Kulturcenter Limfjord lørdag den 2. maj.
En stor del af de tidligere elever i Salling Musikskole, der også spillede i symfoniorkestret, har i dag musik som erhverv, som medlem af forskellige af landets orkestre, som musikundervisere eller som begge dele. Alle har gerne villet bakke op omkring arrangementet, men enkelte var desværre optaget af en koncert, der hvor de er ansat. Udover de tidligere medlemmer af Salling Spillemænd deltog også nogle af de nuværende og et par tidligere lærere i „Jubi-læumsorkestret“.
Desuden medvirkede et stort kor sammensat af elever fra nogle af egnens skoler – Glyngøre, Højslev, Ramsing og Ådalskolen – samt Salling Musikskoles kor, så alt i alt var der op mod 200 medvirkende.
Fotograf: Bjarne Kanstrup
Artiklen er bragt på SallingWeb med tilladelse fra Spøttrup Ugeavis.