– og søger derfor råd hos medlemmerne.
Skiveegnens Erhvervs- og Turistcenter udsender primo maj en opfordring til såvel medlemmer som ikke-medlemmer, om at deltage i en online brugertilfredshedsundersøgelse af SET. Svarene skal danne grundlag for en bred analyse af en række af SETs serviceydelser indenfor såvel erhverv som handel og turisme.
Fra landsdækkende organisationer kommer der med mellemrum analyser af kommunens erhvervsklima og den service, den enkelte virksomhed modtager fra kommunen – og dermed også indirekte fra Erhvervs- og Turistcenteret.
-Imidlertid er det desværre ikke altid, vi kan nikke genkendende til de – ofte negative – konklusioner, der omhandler den lokale erhvervsservice, erkender SETs erhvervs- og souschef Jeanne Søgaard. -Ofte stemmer disse konklusioner nemlig ikke overens med de positive tilkendegivelser, som SETs medarbejdere oplever i det daglige samarbejde med virksomhederne.
-For at se, hvordan det reelt ser ud, har vi derfor – i samarbejde med Dansk ErhvervsFremme (def) – valgt at igangsætte vores egen tilfredshedsundersøgelse, siger Jeanne Søgaard, der fortæller, at undersøgelsen bl.a. vil afdække respondenternes syn på SET som samlet center for erhverv, handel og turisme.
-Vi håber at få et klart svar på, hvordan egnens erhvervsliv, turismeaktørerne og de mange iværksættere, der passerer gennem huset opfatter centeret. Altså en vurdering af såvel centeret som vores mange forskelligeartede aktiviteter, fortæller souschefen.
Ud over at få svar på, hvordan det samlede center opfattes, vil spørgsmålene bl.a. omhandle SETs daglige serviceniveau overfor – og kommunikation med – gæster, kunder og medlemmer samt give svar på, hvordan SETs nyhedsbreve, kurser og møder opfattes og modtages.
Jeanne Søgaard fortæller, at fordelen ved at købe tilfredshedsundersøgelsen via def er, at resultater efterfølgende kan sammenlignes direkte med andre lignende analyser af erhvervs- og turistcentre på landsplan.
-Hos SET opfatter vi tilfredshedsundersøgelsen som hjælp til selvhjælp, understreger souschef Jeanne Søgaard, der uddyber -Når vi har undersøgelsens resultat, kan vi målrettet afstemme centerets interne procedurer og udadvendte aktiviteter med de ønsker, ros og kritikpunkter, der måtte være fra vores kunder.
Jeanne Søgaard opfordrer Skiveegnens erhvervsliv og turismeaktører til at deltage i online undersøgelsen.
-Der skal ikke afsættes mange minutter til at udfylde spørgeskemaet, pointerer hun. -Men det er vigtigt, at så mange som muligt svarer – for på den måde at hjælpe SET med at gøre den lokale erhvervs-, handels- og turismeservice endnu bedre, slutter souschefen.