Igen i år vil Scleroseforeningen og Lions Club Skive arrangere RAPomKAP.
Siden år 2000 skal 4.000 stk. små gule ænder med rødt næb (de er af gummi/plastik), dyste om at komme hurtigst fra Brårupgade til broen ved Søndercentret i Karup Å.
RAPomKAP er i bund og grund et lotteri, hvor præmieudlodningen sker på baggrund af et væddeløb mellem flere tusinde gummiænder i en å eller et vandløb. Den første AND i mål løber med førstepræmien og så fremdeles. Hver gummi and repræsenterer en af de solgte lodsedler – lodsedlens nummer er skrevet på ANDEN og derved kan man finde frem til vinderen.
Gennem længere tid har forberedelser til dette spændende arrangement været under vejs. Salget af ANDelsbeviserne er startet og selve ræset finder sted den 27. august 2011.
Der er gevinster til over kr. 23.000, hvor hovedgevinsten er et
ET gavekort til Gislev Rejser på kr. 5.000,‐
Derudover, traditionens tro, være mange andre flotte præmier, som er skænket af de lokale erhvervsdrivende..
ANDelsbeviserne kan købes i Kvickly, BR legetøj, byens pengeinstitutter, strøgforretninger samt private Lions eller Scleroseforeningens medlemmer.