Den lokale golfklub i Harrevig kører på varmepumper og ønsker også sol-energi.
af Salling Avis
Harrevig Golfklub kan bryste sig af smukke grønne baner med en helt fantastisk udsigt over fjorden, men det er ikke kun greenen der er grøn i den lokale klub. Senest er et gammelt oliefyr således skiftet ud med tre varmepumper, og fremover er det derfor miljøvenlig energi, der varmer golfklubben op.
– Vi betalte cirka 47.000 kroner årligt i udgifter på oliefyret, men med de tre nye varmepumper har vi allerede det første år sparet 34.000 kroner! Så det er bestemt en investering, der kan betale sig, siger Poul Møller Hansen, der er medlem af klubbens bestyrelse og har været tovholder på det grønne skifte.
Han fortæller, at varmepumperne er støttet med penge fra Skive Kommunes Energi Sparepulje. Her har klubben også lige nu en ny ansøgning liggende.
– Vi vil gerne supplere pumperne med solenergi. Derfor har vi søgt om støtte til 20 kvadratmeter solcelleanlæg på taget over vores café, siger Poul Møller Hansen.
I forvejen bruges der ingen gift på golfklubbens arealer, lige som en del af golfbilerne er eldrevne eller yderst billige i benzin.
– En golfbil bruger en liter benzin på at køre 18 huller, siger Poul Møller Hansen.
En klub for alle
Klubben i Harrevig har plads til alle, og nye er altid velkommen. Nybegyndere kan lærer at spille golf fra bunden, og da spillet bygger på et handicapsystem, så kan de nye også gå med de mere erfarne ud og spille på banerne.
– Så har de nye bare flere slag til rådighed end de mere erfarne. Det fungerer fint. Vi har også en bane med 6 huller, hvor man kan øve sig, siger Poul Møller Hansen.
Klubben har både juniorudvalg, voksne spillere på forskellige niveauer og et eliteudvalg. De cirka 500 medlemmer fordeler sig derfor bredt. Hertil kommer herreklubben og dameklubben samt seniorgolf. I vinterhalvåret skiftes den sidstnævnte ud med Sildegolf, som er en unik klub i Harre Vig.
– Der er kun mandlige medlemmer, og klubben kendetegnes ved en ganske speciel jargon. Vi starter altid med at spille golf, og bagefter skal vi ind i caféen og have et stykke med sild og en snaps, men du må ikke starte før alle er ankommet og vi har sunget en sang. Den lyder: Sku gammelt venskab rent forgåååå…. NEJ! Og så må du spise, griner Poul Møller Hansen.
Tyvstarter et medlem på sild eller snaps koster det en omgang til det bord, synderen sidder ved. Og så må vedkommende naturligvis hånes.
– Vi har et virkelig godt sammenhold i klubben. Her er medlemmerne gæstfrie og imødekommende, og mange medlemmer kommer næsten mere på grund af det sociale end for at spille, siger Poul Møller Hansen.
Og udover det sociale er det også sundt rent fysisk at spille golf.
– På banen med 18 huller, går du cirka 10 kilometer, siger Poul Møller Hansen.