KulturCenter Skive (KCS) og Skive Theater har netop udgivet et nyt efterårsprogram fyldt med oplevelser for enhver smag sted i såvel KCS som i Skive Theater.
”Programmet udkommer som sædvanligt i en stor flot udgave med beskrivelse af de enkelte arrangementer, og som noget nyt også i en praktisk lommeudgave. Programmet findes ligeledes online på vores hjemmeside.
Det fortæller Knud Bjerre, der er direktør for KCS og Skive Theater.
Solide danske navne som Folkeklubben, Tim Christensen, Luftens Helte, Sebastian, Ib Grønbech og Sko/Torp der kommer ud med fuldt band for første gang i 10 år, gæster Skive til efteråret sammen med store danske sangerinder som Marie Frank, Kira Skov og Søs Fenger.
Blandt de nyere navne er Karl Kristian, der kommer sammen med ’De store drenge’, skibonitten Caroline Fjerbæk optræder med hendes band CALA i en dobbeltkoncert sammen med Spraglgevær og mange har allerede sikret sig billet til koncerten med den stærkt anmelderroste trio Jung.
Store Standup-komikere som Nikolaj ’Stokkefar’ Stokholm og Jonas Mogensen, der er kendt fra tv-succes’en ’Minkavlerne’, kigger forbi og det gør Mikkel Klint Thorius og det dtore Comedy Galla 2023 også.
Lørdag 9. september bliver det en festdag for alle, der som sin favoritsang har ”You’ll never walk alone”. Denne aften kan man nemlig opleve og nogle af de nulevende Liverpool-legender – Alan Kennedy, Bruce Grobbelar og Jan Mølby.
Også afdøde giganter hyldes. Milling & Molbech fortæller historien om Phil Collins og Genesis med stort orkester og der er også en aften med ’The Story of Wham and George Michael’ i KCS. Dertil kommer Queen Machine med de sange, som blandt andre Freddie Mercury sang til udødelighed.
Naturally 7 er højtelskede på Skive-egnen, hvor de tidligere har optrådt tre gange med fine a capella versioner af store sange. Denne gang bliver det filmklassikere, der er på repertoiret. Amerikanske navne som Stacey Kent og Lee Ritenour, der er en af de mest indflydelsesrige guitarister i vores tid, Grammy-nomineret ikke færre end 19 gange, optræder i teateret. De sidste to koncerter i samarbejde med Skive Jazz Klub.
Der er også spændende foredrag på programmet. Den tidligere PET-agent René Dahl kommer omkring KCS med foredraget ’Hærdet’, der handler om infiltrering af hårde kriminelle miljøer og arbejde som undercover agent på farlige missioner. Eventyrfotograf og instruktør Lasse Rahbek kørte i tre år med Siriuspatruljen for at dokumentere den barske og fascinerende virkelighed. Det er der kommet et unikt foredrag ud af, hvor man virkelig kommer rund Siriuspatruljen og den barske og fascinerende virkelighed.
For de lidt yngre er der besøg af Cirkus Mascot, samt youtube-fænomenerne Morten Münster, Mika & Tobias.
Midtjyllands største Oktoberfest med op mod 700 deltagere rammer igen KCS. Det sker alt sammen, inden julen står for døren med kæmpestore julefrokoster og julekoncerter med Luftens Helte og Stig Rossen, samt et nyt stort juleshow ’Vild med jul’ med Amalie Dollerup, Anette Heick og Jesper Lundgaard, stort orkester og dansere fra Vild med Dans.
”Alt i alt synes jeg vi præsenterer et flot og varieret program med noget for enhver alder og enhver smag,” vurderer Knud Bjerre.