Efterlysning
Den 9. marts 2018
Har du en gammel glib stående i udhuset?
Så vil Museum Salling gerne høre fra dig. Museet mangler en glib, der har været brugt til fiskeri på Limfjorden til sin første særudstilling i det nye Skive Museum, der åbner 15. september.
Udstillingen fortæller om livet i Salling i 1800-tallet og begyndelsen af 1900-tallet gennem værker af de tre lokale malere Christen Dalsgaard, Hans Smidth og Emilie Demant Hatt sat sammen dragter, møbler og hverdagsting brugt på Skive-egnen på den tid.
Limfjorden og limfjordsfiskeri bliver et tema, som udstillingen berører, og Hans Smidths ”Glibfiskere” fra 1915 vil være et hovedværk i dette tema. Desværre har museet ikke en glib i samlingen, som kan vises i udstillingen sammen med maleriet, så man som gæst selv kan vurdere, om glibfiskeriet har været lige så idyllisk, som det er fremstillet på Hans Smidths smukke maleri. Vi efterlyser derfor en glib, der har været anvendt på limfjorden til vores udstilling, og som efterfølgende gerne kan indgå i museets samling.
Så hvis du har en gammel glib stående i udhuset eller i laden, som du vil donere til Museum Sallings samling eller udlåne til vores udstilling, bedes du kontakte museumsinspektør for nyere tid Anne Birgitte Jessen på 99156912.
Foto: Hans Smidths ”Glibfiskere,” 1915
Med venlig hilsen
Anne Birgitte Jessen
Museumsinspektør, Nyere tid