Indvielse af den nye købmandsbutik i Thise
Humlebien ved det ikke, men den flyver alligevel –
Det var essensen af borgmester Flemming Eskildsens tale ved indvielsen at de nye lokaliteter i KwikSpar butikken.
Forud er gået en lang sommer fra de første fliser blev taget op imellem købmandsbutikken og Sparsalling, overdækning af dette område, vægge i butikken blev fjernet og ca. 100 kvadratmeter blev lagt til butikken, et nyt lagerhus blev tilbygget, og til sidst blev et ny gulv lagt i hele butikken.
Alt sammen underlagt købmand Leif Justs udmelding:
”Vi lukker ikke butikken én eneste dag!”
Og de utallige lokale hjælpere indrettede sig efter det, og arbejde skred sikkert og roligt af sted under ledelse af udviklingsselskabets bestyrelse.
Og nu står så en åben, lys, venlig og overdådig stor butik færdig.
Stort varelager til små penge!
Indvielsen var ventet længe, og med borgmesteren i spidsen bød Gert Jepsen , formand for Thise Udviklingsselskab, velkommen med en speciel tak til de kommende kunder, som også er dem, der har lagt en stor hånd i arbejdet.
Efter Gert Jepsen holdt Flemming Eskildsen så indvielsestalen, og med vanlig sans for humor og vigtige ord holdt han forsamlingens opmærksomhed fast:
I en tid hvor netop landsbyer af Thises størrelse bukker under og slettes af landsbykortet, ja, så går Thise med vanlig ildhu den modsatte vej. Det burde ikke være muligt i en by med 100 indbyggere og et lille opland at beholde en købmandshandel, men byen har jo vist, at det ikke bare er købmandshandel, men også friskole, børnehus, sparekasse, mejeri, rideskole, lystbådehavn og vel også andre ting, som ved fælles fodslaw holdes i live og stortrives.
Og det er ikke fordi Skive kommune har mærket så meget til Thise på ansøgninger om midler! Nej man gør det bare selv, så putter I selv en skærv i kassen.
Og når I så har butikken, så har I også vist, at den støtter I. Sådan skal det være, hvis man vil ha´ bevågenhed hos myndighederne.
Med disse og en del andre ord gav han ordet til Richard Andersen, som så klippede den røde snor: ”Det er en voldsom fin butik! Tillykke med det og held og lykke fremover – og så erklærer jeg butikken for åben!”
Stort bifald og så var der en fadøl, sodavand og sandwich i baglokalet, der med sine 75 kvadratmeter har gjort det muligt at købe stort ind og også derved holde prisniveauet lavt.
Foto: Knud G Andersen og Kristian E Stisen
Og på vej ud blev købmand Leif spurgt: ”Hvad skal vi nu hjælpe med?”
”Der skal nok blive lidt!”, sagde han.