Selvom vejrguderne bliver mere og mere utilregnelige og giver os sandaler, bare tæer og solbriller den ene dag – for dagen efter at overraske os med støvler, strømper og paraplyer – så starter koncertrækken ”En søndag i Skive Anlæg” den 13. juni med underholdning af Prinsens Musikkorps.
Musik hele sommeren
Der er planlagt ikke færre end 13 arrangementer i Skive Anlæg. Samtlige koncerter begynder kl. 15.00 og indledes den 13. juni med underholdning af Prinsens Musikkorps. ”En Søndag i Skive Anlæg” afvikles løbende hen over sommeren og sluttes fornemt af den 12. september til tonerne fra Skiveegnens Herrekor.
Traditionen tro
Anlægskoncerter er en gammel tradition. Tidligere tiders ansatte musikdirektører havde bl.a. til opgave at afholde anlægskoncerter. Fx arrangerede den lokale musiker, Poul P med stor succes anlægskoncerter i kommunalt regi fra midten af 50érne til midten af 90érne, hvor stort set alle kendte popsangere, operasangere og instrumentalister optrådte med et populært repertoire sammen med orkestret.
Poul P lancerede også lokale solister og musikskoleelever, ligesom der også i de sidste år blev arrangeret koncerter med lokale amatørorkestre.
For det voksne publikum
I år bliver de traditionelle anlægskoncerter afløst af konceptet ”Rock ved Åen”, som overvejende henvender sig til det yngre publikum. Det fik tidligere leder af Skive Musikskole, Otto Lindum til at tage initiativ til anlægskoncerterne med lokale musikere. ”Jeg vil gerne slå et slag for at støtte det lokale musikliv – både amatørmusikken og det mere kommercielle. Sådanne anlægskoncerter er for det modne publikum – de er relativt billige, og vi har en dejlig scene i anlægget, som fortjener at blive brugt,” siger Otto Lindum.
Resultatet er blevet koncertrækken, En Søndag i Skive Anlæg – og det bliver herlige sommersøndage, hvor nostalgien og refleksionerne får musiske vinger.
Koncertrækken:
13. juni: Prinsens musikkorps
20. juni: Skive Postorkester
27. juni: Skive Garden og Musikskolen
4. juli: Hot Stompers
11. juli: Klassisk Gruppe
18. juli: Lars Kristensen og Sean Whelan
25. juli: 4Folks
1. aug.: Skive Bigband, solist Bjørn Tidmand
8. aug.: Annelene og Gunnar Poulsen
15. aug.: Nostalgia, solist Margrethe Smedegaard
22. aug.: Ingen koncert i anlægget – opera på Resenlund
29. aug.: Det Jyske Ensemble
5. sept.: Det Jyske Danseorkester
12. sept.: Skiveegnens Herrekor
I tilfælde af dårligt vejr flyttes koncerterne til Skive Theater, Resenlund eller Skive Seminarium. Medbring gerne stole, kaffe osv. Der kan købes is, pølser og vand. Søndagskoncerterne er gratis.