Spøttrup Ugeavis og Vestsalling Hjemmeservice har sammen åbnet butikken Kreativ Idé i Balling. Butikken ligger i et nabolokale til avisens lokaler, og her kan alle kreative – både kvinder, mænd og børn – finde inspiration og materiale til deres projekter.
Det er ejerne af ugeavisen Karen Juul og Lasse Lauritsen, elev på avisen Jane Bonde Mikkelsen samt bygningernes ejer Henrik og Birgitte Sørensen fra hjemmeservicefirmaet, der står bag idéen til den nye butik, som de driver i fællesskab. Den rummer blandt andet filthåndarbejde samt malerier af Birgitte Sørensen samt professionelle miljømærkede rengøringsmidler fra Vestsalling Hjemmeservice. Hertil kommer et væld af smykekedele til samlselv, pap, karton, nipsgenstande, pensler, maling og kort, som køberen selv kan dekorere og dermed give sit helt eget personlige præg.
– Der er gået mode i at lave ting selv og give dem som gave. Vi fornemmer helt klart et behov, og det er derfor, at vi starter butikken, siger Karen Juul.
Samtidig skaber butikken liv i bygningen i Søndergade, hvor lokalet har stået tomt i en periode.
– Vi er rigtig spændte på, hvordan borgerne i Salling modtager butikken. Det er vores indtryk, at mange i dag kører til Skive for at købe den slags gør-det-selv ting til kreative projekter, og nu behøver de ikke længere køre så langt, siger Jane Bonde Mikkelsen, der af de andre beskrives som den mest kreative blandt initiativtagerne til butikken.
Butikken åbnede den 8. april, og fremover har den åben på hverdag fra middag. Torsdage er der længe åbent og så er der også åbent hver den første lørdag i måneden. Der vil løbende være workshops, hvor nysgerrige kan lære at bruge de ting, der sælges i butikken, og hvis man ikke før har prøvet kræfter med den kreative del af en selv, bør det heller ikke afholde en fra at kigge forbi.
– Så viser vi gerne, hvordan man griber det an, lover Jane Bonde Mikkelsen.
Op til påsken byder butikken naturligvis på et rent slaraffenland af gør-det-selv påsketing til den kreative.
Alle produkter er miljømærkede og må derfor også bruges af børn.
Foto: Helle Lenscow
Artiklen er bragt på SallingWeb med tilladelse fra Spøttrup Ugeavis.
Hej.. God idé med sådan en butik! Jeg er selv meget kreativ anlagt. Ville lige høre om der er mulighed for at komme i praktik hos jer? Jeg træffes bedst på lottelinda@ofir.dk Mvh Linda R. Olsen