Pressemeddelelse
Tips & tricks til din markedsføring
Effektiv markedsføring kan ses på bundlinjen. Derfor er det nødvendigt med optimal effekt for hver forbrugt reklamekrone. Så du har brug for, at såvel nye som kommende kunder ser dig, husker dig, tror på dit budskab – og vælger dig frem for konkurrenten. Men hvordan gør man så det mest effektivt??
Skiveegnens Erhvervs- og Turistcenter (SET) og Skive City inviterer til et praktisk orienteret minikursus onsdag den 22. februar, hvor kursisterne kan lære, hvordan de får fuld valuta for reklamekronerne.
Det enkleste vil selvfølgelig være at stille sig op på torvet med en megafon og råbe budskabet ud! Og dog! Det er nok ikke den rigtige metode, hvis man ønsker at tiltrække kunder og få gang i salget!
Erhvervschef Jeanne Søgaard fortæller: -På SET og Skive Citys minikursus får deltagerne tips & tricks til, hvordan de mest effektivt planlægger og målretter indsatsen, så virksomheden får optimeret sin reklame, PR og direct marketing.
-Deltagerne bliver selvfølgelig også opdateret på online markedsføring – herunder, hvordan man bedst muligt udnytter de mange nye elektroniske medier, som fortsat er forholdsvis ukendt land for mange, tilføjer hun.
Kursets indlægsholder, underviser Lisbeth Ziegler fra Skive Handelsskole, går praktisk til værks, så alle – uanset virksomhedens branche og størrelse – får konkret udbytte af kurset, både i form af guldkorn på dagen og konkrete værktøjer, som deltagerne umiddelbart kan arbejde videre med hjemme.
Jeanne Søgaard opfordrer interesserede virksomheder til at deltage i minikurset for at lære, hvordan man opnår fuld valuta for reklamekronerne. – Vi kan ikke love mirakler m.h.t. effekten på bundlinjen, understreger hun, men tilføjer, at kursusdeltagerne får chancen for at komme et lille skridt foran konkurrenterne hen imod optimal effekt for hver forbrugt reklamekrone.
1. februar 2012
Kontakt:
Erhvervschef Jeanne Søgaard
Tlf. 9614 4152 / jes@skiveet.dk