For unge med autisme, angst og andre udfordringer med sanseindtryk kan menneskemængden, lyset, lydniveauet og uforudsigeligheden gøre en almindelig koncertoplevelse næsten umulig. Derfor inviterer det prisvindende band AEGTESKAB nu særligt sårbare unge indenfor på nogle af landets bedste spillesteder – til en rigtig koncert, hvor rammerne er tilpasset, men oplevelsen er autentisk.
I forbindelse med efterårets turné spiller AEGTESKAB 11 særlige dagskoncerter for disse unge. Projektet er støttet af blandt andre Statens Kunstfond og udviklet i samarbejde med fagfolk fra autismeområdet og en instruktør fra Det Kongelige Teater.
Bag idéen ligger også bandets saxofonist og komponist Michael Blichers egne erfaringer som far til en autistisk datter. Han har oplevet, hvor svært det kan være at deltage i det almindelige kulturliv.
Vi er i øjeblikket i kontakt med skoler, STU’er, FGU’er, specialtilbud og andre lokale tilbud for at invitere unge til koncerten, udtaler Michael Blicher.
Målet er at give de unge en tryg første gangs oplevelse – og måske give dem mod på selv at opsøge det almindelige koncertliv eller lignende.
AEGTESKAB er:
Mike Andersen – guitar og vokal
Michael Blicher – saxofon, keyboard og bas
Eddi Jarl – trommer og elektronik
Bandet vandt Danish Music Award for Årets Roots-udgivelse i 2024 og for Årets Live-Band i 2025.
Koncerterne spilles kl. 12 – 13.00
26/10 – Skive Teater, Skive