Torsdag aften indgik VKO og Pia Christmas Møller 2020 aftale om sundhed. Her giver VKO regionerne mulighed for at låne 100 mio. kr. yderligere til nære sundhedstilbud. Men regionerne kan kun låne til projekter, der tidligere har fået penge i den tidligere 600 mio. pulje. Skiveegnens Sundhedshus fik af mærkelige grunde ikke penge i første omgang, og derfor kan Skive egnen heller ikke få del i den nye pulje. Skive-egnens radikale folketingskandidat og medlem af regionsrådet, Andreas Steenberg, er helt uforstående overfor, at regeringen og DF nu to gange har overset Skive Sundhedshus, der mangler 13, 5 mio. kr. for at blive helt færdigt.
’Det er helt uforståeligt, at VKO nu to gange helt overser Skive Sundhedshus. Regionen har bevilget 45 mio. kr. til Sundhedshuset, men der mangler 13,5 mio. kr., og det er simpelthen for dårligt, at vi ikke har mulighed for at få penge til Skive i de puljer, som VKO har afsat, ’ siger Andreas Steenberg for fortsætter:
’Jeg vil stadig arbejde for at regionen selv finder de sidste penge, men som alle ved, er økonomien mere end presset. Derfor er det dobbeltærgerligt, at Skive Sundhedshus ikke kan få del i de penge, VKO har afsat,’ udtaler Andreas Steenberg.