Det startede som Skive Business Awards, blev til Skive Awards og går nu tilbage til atter at hedde Skive Business Awards. Formålet er dog det samme – at hylde erhvervslivet på Skiveegnen, som de fortjener. De seneste måneder har en håndfuld ildsjæle jævnligt mødtes til dialog om, hvorvidt de i fællesskab kunne stable et awardshow på benene – og det er nu lykkedes.
Personerne bag – eller i daglig tale ’styregruppen’ – består af Lars Fjalland (Business Skive), Knud Bjerre (KulturCenter Skive), Jeanette Kilde (Kilde Connect), Lise Korsgaard (Bizz Up) og Julie Lysdal Markussen (JCI Skive).
Det er afgørende for medlemmerne af styregruppen, at Skiveegnen også fremadrettet har et arrangement, der støtter og hylder det lokale erhvervsliv.
”Vi bor på en egn, hvor vi får tingene til at ske. Erhvervslivet i Skive er bygget på iværksættere og folk med ben i næsen. Hvert år bliver vi imponeret over de resultater og den kampgejst, som vores lokale erhvervsliv gang på gang viser os”, siger erhvervsdirektør i Business Skive, Lars Fjalland.
Det kommende awardshow vil på mange måder ligne de forrige års shows, og der er lagt et solidt fundament under festlighederne. Styregruppen bag er dog allerede blevet enige om nogle effektive forandringer. Det nye Skive Business Awards vil blive afholdt torsdag d. 27. januar 2022 i KulturCenter Skive, og kommer fortsat til at byde på en lige så elegant opsætning som tidligere. I stedet for den efterfølgende fest bliver der i det kommende koncept indlagt tid til inspirerende foredrag fra en person kendt fra erhvervslivet.
”Vi er glade for, at vi i Kulturcenter Skive kan danne rammen om Skive Business Awards, og vi glæder os til at byde det lokale erhvervsliv velkommen til en fantastisk aften i koncertsalen. I kulturcenteret har vi mulighed for at sætte de helt rette rammer for et arrangement som dette, og vi støtter fuldt ud op om at hylde erhvervslivet på Skiveegnen”, siger direktør i Kulturcenter Skive, Knud Bjerre.
Frem mod showets start bliver det Jeanette Kilde, Lise Korsgaard og Julie Lysdal Markussen, der kommer til at stå for mange af opgaverne. De seneste uger har de arbejdet på at finde kandidater til de forskellige fagjuryer samt at se nærmere på mulige virksomheder på egnen, som forhåbentlig vil være interesserede i at støtte arrangementet med et sponsorat.
”Vi har efterhånden fået dannet os et godt overblik over opgaverne samt nogle af de virksomheder, som, håber vi, vil bidrage til arrangementet. Vi har gode erfaringer at trække på fra de seneste år, og kommer alle med stærke netværk i bagagen. Vi har en klar tro på, at erhvervslivet på Skiveegnen vil støtte op om fortsat at have et arrangement, der hylder erhvervslivet på egnen.” Fortæller indehaver af Kilde Connect, Jeanette Kilde.
Arbejdet med at finde sponsorater til arrangementet er indledt og fortsætter hen over sommeren. Der arbejdes med fire forskellige sponsorpakker, så alle har mulighed for at støtte op om hyldesten til erhvervslivet på Skiveegnen.
Billeder er fra et ældre show i 2016 i daværende Kulturcenter Limfjord.