Mandag den 20. oktober dannede Skive Kunstmuseum rammen om et velbesøgt borgermøde om aktuelle naturprojekter i Skive Kommune – med kunsten som medspiller.

Oprettet Kategorier Lokalt nytKommenter artiklen

 

I samarbejde med Skive Kommune blev museets aktuelle udstilling Allan Otte & Ulrik Møller brugt som afsæt for en samtale om både fremtidens natur og vores blik på landskabet. Aftenen bød på oplæg om Grøn Trepart, nye stiprojekter, udviklingen af kommunens to naturparker samt hvordan kommunen kan skabe mere natur og bedre adgang til den.

Udstillingen samler to af Danmarks bedste landskabsmalere og viser, hvordan det danske landskab både formes af mennesker og opfattes gennem kulturelle og historiske briller. Netop den kobling gav borgermødet et anderledes og sanseligt perspektiv – og aftenen blev afsluttet med rundvisning i udstillingen samt kaffe og kage.

Skive Kunstmuseum arbejder løbende på at skabe tværfaglige partnerskaber og nye måder at engagere borgere i kunstens univers – og med borgermødet mandag aften blev der skrevet endnu et kapitel i det arbejde.

Lokale tilbud

Nyeste annoncer

Lokalt nyt

Artist talk på Skive Kunstmuseum – Peter Rolsted fortæller om kunsten bag ”Blot til pynt”
Artist talk på Skive Kunstmuseum – Peter Rolsted fortæller...
Eskjær Hovedgaard holder Åbent Landbrug
Eskjær Hovedgaard holder Åbent Landbrug
Pro live wrestling på Salling!
Pro live wrestling på Salling!
Fra DR’s Kunstnerkoloni til Skive Kunstmuseum: Publikum kan møde kunstnerne på forhånd
Fra DR’s Kunstnerkoloni til Skive Kunstmuseum: Publikum kan møde...
Kulturfællesskab.
Kulturfællesskab.
“Jeg har fundet ud af, hvad jeg gerne vil”
“Jeg har fundet ud af, hvad jeg gerne vil”
Rustninger, håndværk og fællesskab: Derfor fascinerer middelalderen
Rustninger, håndværk og fællesskab: Derfor fascinerer midde...
Generøs overdragelse af værker til Skive Kunstmuseum
Generøs overdragelse af værker til Skive Kunstmuseum