Landsskuet i Herning viser både køer, heste, får, geder, kaniner og fjerkræ
Det er adskillige lokale dyr med på Danmarks største dyreudstilling, når Landsskuet i Herning afvikles torsdag-lørdag den 4.-6. juli.
De lokale repræsentanter gør sig først og fremmest gældende i kvægudstillingen, hvor for eksempel familien Søgaard fra Tastum stiller med intet mindre end 21 jerseykøer. Dueholm Breeding fra Skive følger godt efter med 19 sort- og rødbrogede malkekøer. Fra samme adresse udstilles der yderligere 13 dyr under navnet Hood Holstein. Blandt de røde køer er Kaj Christensen fra Roslev klar med 10 dyr.
Blandt hestene kommer den største, lokale udstilling fra Peter Kristensen i Roslev, der stiller med fire Frieser-heste. Stutteri Bådsgård i Højslev, Markus Henriksen i Stouby og Gitte Roemer i Roslev tager hver især to heste med til Herning.
I staldene med får, geder, kaniner og fjerkræ udstiller blandt andre Thomas Kristensen fra Lihme. Han har fem af sine store Boer-geder med i konkurrencerne.
I alt er der udstillet 2500 af de allerbedste dyr fra hele landet. De konkurrerer om point og ærespræmier frem til og med lørdag. 50.000 gæster ventes at besøge Landsskuet, der også er meget andet end præmiedyr.
Aktiviteter for hele familien
250 udstillere af maskiner og produkter til både den professionelle landmand, fritidslandmanden og folk der bor på landet dækker således hele Landsskuepladsen sammen med den store have- og naturudstilling, hvor der er inspiration for alle, der interesserer sig for det udendørs liv.
Alle tre dage er der desuden en række aktiviteter for hele familien. I år blandt andet et nyt dyrskueshow med tv-værterne Jeppe & Marie, der optræder ved dyrskuets fødevareudstilling lørdag formiddag. Her vil der som noget usædvanligt for et dyrskue også være fiskeauktion fra en rigtig vestkyst-kutter. De store hesteshows fredag og lørdag samt den internationale katteudstilling tiltrækker traditionelt også mange gæster.
Komplet udstillerliste og detaljeret program for Landsskuet kan ses på www.landsskuet.dk