Nyd et rigt fugle- og dyreliv – og få motion samtidig
Guidet løbetur ved Flyndersø syd
Vandreture omkring Flyndersø har mange hørt om, selv om de færreste selv har prøvet kræfter med den 10 km lange rute. Og et motionsløb på samme rute er heller ikke en nyhed, hvis man har fulgt godt med i medierne. Men en guidet løbetur, som den Skiveegnens Erhvervs- og Turistcenter (SET) og Skive Guiderne tilbyder torsdag den 4. juli, er derimod et nyt og attraktivt tilbud for de, der har lyst til at løbe turen sammen med andre og samtidig høre om søens og områdets historie og det rige fugle- og dyreliv.
Birthe Vestergaard fra SET gør opmærksom på, at turen på ingen måde bliver et konkurrence- eller motionsløb.
–Der vil blive løbet i et adstadigt tempo og naturligvis uden tidtagning, så alle får tid til også at nyde den fantastiske natur ved Flyndersø, fastslår hun, og tilføjer, at der vil være en enkelt vandpost undervejs.
Turleder Bent Markussen vil undervejs fortælle om søen og det omkringliggende landskab, om det rige fugle- og dyreliv ved og omkring søen.
Som noget helt specielt for denne – i forvejen meget specielle – guidede tur, vil der efter løbeturen være mulighed for at spise en god middag på Sevel Kro.
-Hvis man ønsker at deltage i middagen, skal det dog meddeles før løbet – også, hvis man ønsker, at konen/manden skal støde til selskabet under middagen, oplyser Birthe Vestergaard, der tilføjer, at der naturligvis er mulighed for omklædning og bademulighed på kroen.
Der er ikke forhåndstilmelding til selve løbeturen, men SET og Skive Guiderne håber, at den kombinerede løbe- og naturvejledningstur kunne være interessant for mange motionsløbere, der måske kender selve ruten fra tidligere, men som gerne vil høre om området, fugle- og dyrelivet undervejs.
-Turen kan dog også være interessant for de løbere, som gerne vil prøve kræfter med de 10 km sammen med andre, men som ikke har lyst til at deltage på motions- eller konkurrenceplan, siger Birthe Vestergaard, der fortæller at løberne mødes kl. 17.00 på p-pladsen bag Sevel Kro. Herefter er der samkørsel ud til P-pladsen ved Ådalsstien.