Skive Opera Akademi inviterer til Opera ved Fjorden i parken ved Resenlund.
Søndag den 21. august 2011 kl. 15.00. Resenlund, Strandvejen 9, Skive
Skive Operaakademi inviterer forlængelse af succeserne fra de to foregående år, atter til frilufts Operakoncert med highlights fra operaens verden – Opera ved Fjorden – i den naturskønne park ved Resenlund. Dirigenten Frans Rasmussen, kendt fra TV med sine integrations udsendelser om musikkens samlende kraft, kommer traditionen tro til at stå i spidsen for Skive Symfoniorkester, der bliver etableret i samarbejde med Det Jyske Ensemble og Skive Musikskole.
Som noget nyt har vi i år udvidet konceptet ved at danne Skive Operakor, som er et fællesprojekt mellem Skive Musikskoles Kor, Gimsinger fra Struer og Morsø koncertkor. Endvidere deltager elever fra Skive musikskolen og MGK.
Koncertens solister er håndplukket fra Det kongelige Teater . Det bliver i år mezzosopranen Andrea Pellegrini, der i løbet af ganske få år har markeret sig som en af landets mest efterspurgte og prisbelønnede mezzosopraner, både i opera- og koncertsammenhæng samt Christian Christiansen, bas, som gennem en årrække har udgjort grundstammen i teatrets solistensemble.
Der vil blive spillet en række perler fra det populære opera- og musicalrepertoire; Carmen, Maskarade, Nabucco og Cavallaria Rustinana, Porgy and Bess og Oklahoma, krydret med musik Lumbye og danske sange.
Vi glæder os til, at byde på en usædvanlig operaoplevelse i det helt store format, som kun har været mulig takket være uvurderlig opbakning fra lokale sponsorer.
Der vil blive servering v. Skive Fjord Morgen Rotary Klub som sælger mad- og drikkevarer. I tilfælde af regn vil en del af parken være overdækket
Kom i god tid, tag familie, venner og bekendte med og oplev årets store gratis ”live” operabegivenhed i Skive – koncerten alle vil tale om.
På glædeligt gensyn