Mandag den 2. februar 2026 kl. 17-18.30
Kom og vær med til at fejre Kyndelmisse ved Spøttrup Borg!
Kyndelmisse, der stammer fra det latinske ord for kertemesse, markerer midtpunktet af vinterhalvåret mellem 1. november og 1. maj, nemlig den 2. februar.
Vi har nu overstået den mørkeste tid på året og glæder os over, at lyset er på vej tilbage! I middelalderen var mørket dybt, og lyset blev ventet med længsel. I den katolske kirke markerede man Kyndelmisse den 2. februar – en fejring af lys og forårets komme.
Vi mødes i Velkomstbygningen og starter med en introduktion til Kyndelmisse og laver herefter vores egen fakkel. Vi nyder mørket og stilheden i et fakkeloptog ned til bogen og går en tur på volden.
Afslutningsvis drikker vi et glas varm saft.
Arrangementet er ikke egnet for gangbesværede og barnevogne, da vi skal op på volden; vi gør opmærksom på, at der ikke er adgang til selve Borgen denne aften.
Det koster 40 kr. at deltage og billetter købes på forhånd via MUSEUM SALLINGs online billetsystem; se hjemmesiden for yderligere info.
I tilfælde af ekstremt vejr aflyses arrangementet.
Fotos: MUSEUM SALLING